🖥
Display size
8.0 "
TDDI IPS LCD| 350 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
5100 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 February
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | tddi IPS LCD | 350 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 8.0 inches | 185.6 cm2 ( ~76.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 305 g |
| SIM card | Nano-SIM ( cellular model only ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | grey color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt8768t helio p22t ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 32gb 3gb RAM |
| Operating System | android 11 ( go edition ) - 2 GB RAM version |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixel| Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 2 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5100 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lenovo tab m8 (3rd gen) waterproof?
No
Does lenovo tab m8 (3rd gen) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lenovo tab m8 (3rd gen)?
5100 mAh
How much does lenovo tab m8 (3rd gen) cost?
-
What chipset powers lenovo tab m8 (3rd gen)?
Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm)
How much RAM does lenovo tab m8 (3rd gen) have?
32GB GB



