🖥
Display size
6.55 "
OLED| 1B colors| Dolby Vision|
⚡
Chipset
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Adreno 642L
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 September 30
World price
300 GBP
353 EUR
359 EUR
357 EUR
357 EUR
3460 NOK
354 EUR
3700 SEK
358 EUR
350 EUR
350 CHF
357 EUR
352 EUR
358 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
351 EUR
350 EUR
352 EUR
359 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | dolby vision | hdr10+ | 120hz | 950 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~91.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 166 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7325 snapdragon 778g 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz cortex-a78 & 3x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.9 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 642l |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| 24mm ( wide ) | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 55w wired | qc4 | 100% in 45 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi civi waterproof?
No
Does xiaomi civi support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi civi?
4500 mAh
How much does xiaomi civi cost?
~350 EUR
What chipset powers xiaomi civi?
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
How much RAM does xiaomi civi have?
256GB GB



