🖥
Display size
6.55 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+| 500 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 1200 Max
ARM G77 MC9
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 December 03
World price
330 GBP
410 EUR
407 EUR
410 EUR
405 EUR
3900 NOK
408 EUR
4100 SEK
402 EUR
405 EUR
390 CHF
402 EUR
401 EUR
409 EUR
390 CHF
14800 UAH
25200 RUB
402 EUR
404 EUR
405 EUR
403 EUR
1020 BYN
7800 MDL
410 USD
520 CAD
8300 MXN
1740000 COP
54000 ARS
1570 PEN
1.220830715E+14 VEF
366000 CLP
2120 BRL
62000 JMD
48000 HTG
580 AUD
640 NZD
530000 KRW
54000 JPY
94000 PKR
560 SGD
1790 MYR
4400000 UZS
4200 TJS
191000 KZT
2720 CNY
31800 INR
160 BHD
7700 EGP
290 JOD
130 KWD
1460 QAR
1480 AED
1510 SAR
168000 NGN
6800 ZAR
48000 KES
1560000 UGX
810000 CDF
1670000 MGA
174000 AOA
25700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( panda glass ) |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 920 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~89.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, gold, league of legends |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 1200 max |
|---|---|
| CPU | Octa-core 3.0 GHz |
| GPU | arm g77 mc9 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | coloros 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | 100% in 31 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo reno7 pro 5g waterproof?
No
Does oppo reno7 pro 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno7 pro 5g?
4500 mAh
How much does oppo reno7 pro 5g cost?
~395 EUR
What chipset powers oppo reno7 pro 5g?
Mediatek Dimensity 1200 Max
How much RAM does oppo reno7 pro 5g have?
256GB GB



