🖥
Display size
7.0 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT8382M (28 nm)
Mali-400MP2
📷
Primary camera
2 MP
🔋
Battery
3450 mAh
📅
Status
discontinued
World price
80 GBP
101 EUR
107 EUR
106 EUR
110 EUR
940 NOK
101 EUR
1000 SEK
107 EUR
107 EUR
100 CHF
109 EUR
101 EUR
102 EUR
100 CHF
3600 UAH
6100 RUB
103 EUR
102 EUR
101 EUR
100 EUR
250 BYN
1900 MDL
100 USD
130 CAD
2000 MXN
420000 COP
13000 ARS
380 PEN
29361751400000 VEF
88000 CLP
510 BRL
15000 JMD
12000 HTG
140 AUD
160 NZD
130000 KRW
13000 JPY
23000 PKR
140 SGD
430 MYR
1100000 UZS
1000 TJS
46000 KZT
660 CNY
7700 INR
40 BHD
1900 EGP
70 JOD
30 KWD
360 QAR
360 AED
370 SAR
41000 NGN
1700 ZAR
12000 KES
380000 UGX
200000 CDF
400000 MGA
42000 AOA
6200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 7.0 inches | 137.9 cm2 ( ~68.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 269 g |
| SIM card | Mini-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white color gradations, black color gradations, cyan color gradations, cotton candy |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt8382m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz cortex-a7 |
| GPU | mali-400mp2 |
| Memory v1 | 16gb 1gb RAM |
| Operating System | android 4.4.2 ( kitkat ) | upgradable to 5.0 ( lollipop ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 2 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | vga mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3450 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is lenovo tab 2 a7-30 waterproof?
No
Does lenovo tab 2 a7-30 support 5G?
GSM / HSPA
What is the battery capacity of lenovo tab 2 a7-30?
3450 mAh
How much does lenovo tab 2 a7-30 cost?
~95 EUR
What chipset powers lenovo tab 2 a7-30?
Mediatek MT8382M (28 nm)
How much RAM does lenovo tab 2 a7-30 have?
16GB GB



