🖥
Display size
10.36 "
IPS LCD| 1B colors| 360 nits (
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
7100 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 June 01
World price
260 GBP
304 EUR
304 EUR
310 EUR
305 EUR
2970 NOK
307 EUR
3200 SEK
306 EUR
309 EUR
300 CHF
300 EUR
305 EUR
306 EUR
300 CHF
11200 UAH
19200 RUB
308 EUR
309 EUR
302 EUR
308 EUR
770 BYN
5900 MDL
310 USD
400 CAD
6300 MXN
1320000 COP
41000 ARS
1200 PEN
92721320200000 VEF
278000 CLP
1610 BRL
47000 JMD
37000 HTG
440 AUD
490 NZD
400000 KRW
41000 JPY
72000 PKR
420 SGD
1360 MYR
3400000 UZS
3200 TJS
145000 KZT
2060 CNY
24200 INR
120 BHD
5900 EGP
220 JOD
100 KWD
1110 QAR
1120 AED
1150 SAR
127000 NGN
5200 ZAR
37000 KES
1190000 UGX
610000 CDF
1270000 MGA
132000 AOA
19500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 1b colors | 360 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 10.36 inches | 305.5 cm2 ( ~80.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 440 g |
| SIM card | No |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | gray, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | No cellular connectivity |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is oppo pad air waterproof?
No
Does oppo pad air support 5G?
No cellular connectivity
What is the battery capacity of oppo pad air?
7100 mAh
How much does oppo pad air cost?
~300 EUR
What chipset powers oppo pad air?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does oppo pad air have?
128GB GB



