🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 03
World price
170 GBP
204 EUR
206 EUR
200 EUR
207 EUR
1980 NOK
210 EUR
2100 SEK
208 EUR
205 EUR
200 CHF
203 EUR
207 EUR
203 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
205 EUR
201 EUR
202 EUR
207 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic or leather back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 187 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | sunset color color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 100% in 69 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a77 4g waterproof?
No
Does oppo a77 4g support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of oppo a77 4g?
5000 mAh
How much does oppo a77 4g cost?
~200 EUR
What chipset powers oppo a77 4g?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does oppo a77 4g have?
128GB GB



