🖥
Display size
6.4 "
OLED| 1B colors| 240Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4010 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 14
World price
340 GBP
409 EUR
406 EUR
408 EUR
403 EUR
3950 NOK
402 EUR
4200 SEK
400 EUR
409 EUR
390 CHF
402 EUR
406 EUR
401 EUR
390 CHF
15000 UAH
25500 RUB
407 EUR
402 EUR
405 EUR
405 EUR
1030 BYN
7900 MDL
410 USD
530 CAD
8400 MXN
1760000 COP
54000 ARS
1590 PEN
1.236284269E+14 VEF
371000 CLP
2150 BRL
63000 JMD
49000 HTG
590 AUD
650 NZD
540000 KRW
55000 JPY
95000 PKR
570 SGD
1810 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
193000 KZT
2750 CNY
32200 INR
160 BHD
7800 EGP
290 JOD
130 KWD
1480 QAR
1500 AED
1530 SAR
170000 NGN
6900 ZAR
49000 KES
1580000 UGX
820000 CDF
1690000 MGA
176000 AOA
26000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 240hz |
|---|---|
| Display size | 6.4 inches | 100.5 cm2 ( ~87.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 146 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM and eSIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | ( telephoto ) | Auto focus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 120˚ ( ultrawide ) -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12.6 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4010 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer |
FAQ
Is sharp aquos zero6 waterproof?
ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos zero6 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos zero6?
4010 mAh
How much does sharp aquos zero6 cost?
~400 EUR
What chipset powers sharp aquos zero6?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does sharp aquos zero6 have?
128GB GB



