🖥
Display size
6.7 "
OLED| 1B colors| 120Hz| 500 ni
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4800 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 November 25
World price
270 GBP
321 EUR
321 EUR
328 EUR
323 EUR
3120 NOK
325 EUR
3300 SEK
330 EUR
325 EUR
310 CHF
330 EUR
327 EUR
321 EUR
310 CHF
11800 UAH
20200 RUB
326 EUR
320 EUR
325 EUR
328 EUR
810 BYN
6200 MDL
320 USD
420 CAD
6600 MXN
1390000 COP
43000 ARS
1260 PEN
97666457200000 VEF
293000 CLP
1700 BRL
50000 JMD
39000 HTG
470 AUD
520 NZD
420000 KRW
43000 JPY
75000 PKR
450 SGD
1430 MYR
3600000 UZS
3300 TJS
153000 KZT
2170 CNY
25400 INR
130 BHD
6200 EGP
230 JOD
100 KWD
1170 QAR
1180 AED
1210 SAR
134000 NGN
5400 ZAR
39000 KES
1250000 UGX
650000 CDF
1340000 MGA
139000 AOA
20500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | agc dt-star2 |
| Weight in gram | 171 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | coloros 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 25mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd | 80% in 30 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | yes; nfc-sim | ese | eid |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a1 pro waterproof?
No
Does oppo a1 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a1 pro?
4800 mAh
How much does oppo a1 pro cost?
~316 EUR
What chipset powers oppo a1 pro?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does oppo a1 pro have?
256GB GB



