🖥
Display size
6.5 "
Super AMOLED| 120Hz| 1000 nits
⚡
Chipset
Exynos 1280 (5 nm)
Mali-G68
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 August 12
World price
180 GBP
220 EUR
214 EUR
211 EUR
215 EUR
2080 NOK
219 EUR
2200 SEK
212 EUR
212 EUR
210 CHF
219 EUR
212 EUR
210 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
211 EUR
220 EUR
212 EUR
217 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 103.7 cm2 ( ~83.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 208 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1280 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f34 waterproof?
No
Does samsung galaxy f34 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f34?
6000 mAh
How much does samsung galaxy f34 cost?
~210 EUR
What chipset powers samsung galaxy f34?
Exynos 1280 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy f34 have?
128GB GB



