🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
8800 mAh
120W wired | 5W reverse wired
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8020 (6 nm)
Mali-G77 MC9
World price
550 GBP
663 EUR
669 EUR
663 EUR
661 EUR
6490 NOK
665 EUR
6900 SEK
667 EUR
664 EUR
650 CHF
669 EUR
664 EUR
662 EUR
650 CHF
24600 UAH
41900 RUB
670 EUR
663 EUR
665 EUR
662 EUR
1690 BYN
12900 MDL
670 USD
860 CAD
13700 MXN
2880000 COP
89000 ARS
2620 PEN
2.030596911E+14 VEF
609000 CLP
3530 BRL
103000 JMD
80000 HTG
970 AUD
1070 NZD
880000 KRW
90000 JPY
156000 PKR
930 SGD
2980 MYR
7400000 UZS
6900 TJS
317000 KZT
4510 CNY
52800 INR
260 BHD
12800 EGP
480 JOD
210 KWD
2430 QAR
2460 AED
2510 SAR
279000 NGN
11200 ZAR
80000 KES
2590000 UGX
1340000 CDF
2770000 MGA
289000 AOA
42600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | ips lcd | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches |
| Display size | 6.78 inches | 109.2 cm2 ( ~73.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 412 g |
| Water Resistance | ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Colors | splendid gold | interstellar black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8020 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 512gb GB |
| Memory v2 | 512gb GB |
| Operating System | android 14 | doke-os 4.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 mp |
|---|
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is blackview bl9000 pro waterproof?
blackview bl9000 pro IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min)
Does blackview bl9000 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of blackview bl9000 pro?
blackview bl9000 pro 8800 mAh
How much does blackview bl9000 pro cost?
~657 EUR
What chipset powers blackview bl9000 pro?
Mediatek Dimensity 8020 (6 nm)
How much RAM does blackview bl9000 pro have?
512GB GB