🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 185Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5800 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 November 20
World price
970 GBP
1155 EUR
1157 EUR
1150 EUR
1158 EUR
11360 NOK
1151 EUR
12000 SEK
1155 EUR
1156 EUR
1130 CHF
1160 EUR
1151 EUR
1158 EUR
1130 CHF
42900 UAH
73300 RUB
1156 EUR
1155 EUR
1154 EUR
1158 EUR
2950 BYN
22600 MDL
1170 USD
1510 CAD
24000 MXN
5040000 COP
155000 ARS
4580 PEN
3.554317272E+14 VEF
1065000 CLP
6180 BRL
179000 JMD
140000 HTG
1690 AUD
1870 NZD
1530000 KRW
157000 JPY
273000 PKR
1620 SGD
5210 MYR
12900000 UZS
12000 TJS
555000 KZT
7900 CNY
92500 INR
440 BHD
22300 EGP
830 JOD
360 KWD
4260 QAR
4290 AED
4400 SAR
487000 NGN
19600 ZAR
140000 KES
4530000 UGX
2340000 CDF
4850000 MGA
505000 AOA
74600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | glass back ( gorilla glass ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 185hz | HDR10 | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 2500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~88.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 227 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | upgradable to android 16 | up to 2 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | gimbal OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 120˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | 22mm ( wide ) | 1/3.2" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | pd3.0 | pps | qc5 | 100% in 46 min | 15w wireless ( Qi ) | 10w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless |
| USB | USB Type-C ( side ) | displayport 1.0.4; USB Type-C ( bottom ) | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is asus rog phone 9 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does asus rog phone 9 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of asus rog phone 9?
5800 mAh
How much does asus rog phone 9 cost?
~1,150 EUR
What chipset powers asus rog phone 9?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does asus rog phone 9 have?
512GB GB



