🖥
Display size
6.1 "
LTPO IGZO OLED| 1B colors| 240
⚡
Chipset
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 November 07
World price
300 GBP
351 EUR
350 EUR
351 EUR
359 EUR
3460 NOK
354 EUR
3700 SEK
350 EUR
353 EUR
350 CHF
355 EUR
357 EUR
354 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
356 EUR
358 EUR
352 EUR
358 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | LTPO igzo OLED | 1b colors | 240hz | 1500 Luminance units ( hbmillion) | 2000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.1 inches | 91.3 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 166 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, green, coral color, greige, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7435-ab snapdragon 7s generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.40 GHz cortex-a78 & 4x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/2.5" | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 25mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 36w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.2 | displayport 1.0.4 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos sense9 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos sense9 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos sense9?
5000 mAh
How much does sharp aquos sense9 cost?
~350 EUR
What chipset powers sharp aquos sense9?
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
How much RAM does sharp aquos sense9 have?
256GB GB



