🖥
Display size
8.12 "
Foldable LTPO OLED| 1B colors|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5600 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 February 26
World price
1960 GBP
2345 EUR
2340 EUR
2346 EUR
2349 EUR
23110 NOK
2347 EUR
24300 SEK
2341 EUR
2343 EUR
2290 CHF
2349 EUR
2346 EUR
2345 EUR
2290 CHF
87300 UAH
149100 RUB
2341 EUR
2341 EUR
2343 EUR
2345 EUR
6000 BYN
45900 MDL
2380 USD
3060 CAD
48800 MXN
10260000 COP
315000 ARS
9310 PEN
7.23226297E+14 VEF
2167000 CLP
12560 BRL
364000 JMD
284000 HTG
3430 AUD
3800 NZD
3110000 KRW
319000 JPY
556000 PKR
3290 SGD
10600 MYR
26100000 UZS
24400 TJS
1128000 KZT
16070 CNY
188100 INR
900 BHD
45400 EGP
1690 JOD
730 KWD
8660 QAR
8730 AED
8940 SAR
991000 NGN
39900 ZAR
284000 KES
9220000 UGX
4760000 CDF
9850000 MGA
1026000 AOA
151800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( nanocrystal glass ) ( folded ) | plastic front ( unfolded ) | glass back or eco leather back | aluminum alloy frame | titanium alloy hinge |
|---|---|
| Display type | foldable LTPO OLED | 1b colors | dolby vision | hdr10+ | hdr vivid | 120hz | 1400 Luminance units ( hbmillion) | 2100 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 8.12 inches | 211.7 cm2 ( ~90.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 229 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ipx8/ipx9 water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-3-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | 7-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 5x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 21mm ( wide ) | 1/1.56 | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.7 | 75mm ( periscope telephoto ) | 1/2.75" | 3x optical zoom | phase detection autofocus ( 10cm - ) | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 116˚ | ( ultrawide ) | 1/4.0 | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8megapixel| lens aperture2.4 | 21mm ( ultrawide ) | 1/4.0 | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | 100% in 50 min | 50w wireless | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.1.0 gen2 | display port | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | dual gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo find n5 waterproof?
ipx8/ipx9 water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo find n5 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo find n5?
5600 mAh
How much does oppo find n5 cost?
~2,340 EUR
What chipset powers oppo find n5?
Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does oppo find n5 have?
512GB GB



