🖥
Display size
6.9 "
LTPO Super Retina XDR OLED| 12
⚡
Chipset
Apple A19 Pro (3 nm)
Apple GPU (6-core graphics)
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
—
📅
Status
Available. Released 2025 September 19
World price
1090 GBP
1310 EUR
1308 EUR
1308 EUR
1303 EUR
12820 NOK
1301 EUR
13500 SEK
1306 EUR
1301 EUR
1270 CHF
1307 EUR
1308 EUR
1302 EUR
1270 CHF
48500 UAH
82700 RUB
1305 EUR
1300 EUR
1304 EUR
1308 EUR
3330 BYN
25500 MDL
1320 USD
1700 CAD
27100 MXN
5690000 COP
175000 ARS
5160 PEN
4.011742451E+14 VEF
1202000 CLP
6970 BRL
202000 JMD
158000 HTG
1900 AUD
2110 NZD
1730000 KRW
177000 JPY
309000 PKR
1820 SGD
5880 MYR
14500000 UZS
13500 TJS
626000 KZT
8910 CNY
104400 INR
500 BHD
25200 EGP
940 JOD
410 KWD
4800 QAR
4850 AED
4960 SAR
550000 NGN
22200 ZAR
158000 KES
5120000 UGX
2640000 CDF
5470000 MGA
570000 AOA
84200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( ceramic shield 2 ) | aluminum frame | aluminum back/ glass back ( ceramic shield ) |
|---|---|
| Display type | LTPO Super Retina XDR OLED | 120hz | HDR10 | dolby vision | 1000 Luminance units ( typ ) | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 3000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.9 inches | 115.6 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | ceramic shield 2 | mohs level 5 |
| Weight in gram | 233 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 6meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | silver, orange color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | apple a19 pro ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Hexa-core ( 2x4.26 GHz + 4x2.60 GHz ) |
| GPU | apple GPU ( 6-core graphics ) |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 1tb 12gb RAM | 2tb 12gb RAM |
| Operating System | iOS 26 | upgradable to iOS 26.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | Dual Pixel phase detection autofocus | sensor-shift OIS -- 48 megapixel| lens aperture2.8 | 100mm ( periscope telephoto ) | 1/2.55" | 0.7µm | phase detection autofocus | 3d sensorshift OIS | 4x optical zoom -- 48 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/2.55" | 0.7µm | phase detection autofocus -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 18 megapixelmulti-aspect | lens aperture1.9 | 20mm ( ultrawide ) | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 0 mah |
|---|---|
| Battery Charge | wired | pd3.2.0 | avs | 50% in 20 min | 25w wireless magsafe/qi2 | 50% in 30 min ( 15w - china ) | 4.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 gen 2 | displayport |
| Sensors | face-id | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is apple iphone 17 pro max waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 6meterfor 30 min
Does apple iphone 17 pro max support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of apple iphone 17 pro max?
-
How much does apple iphone 17 pro max cost?
~1,298 EUR
What chipset powers apple iphone 17 pro max?
Apple A19 Pro (3 nm)
How much RAM does apple iphone 17 pro max have?
512GB GB



