🖥
Display size
8.1 "
Foldable LTPO P-OLED| 1B color
⚡
Chipset
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
Adreno 829
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 April 13
World price
1680 GBP
2002 EUR
2004 EUR
2006 EUR
2008 EUR
19760 NOK
2006 EUR
20800 SEK
2009 EUR
2010 EUR
1960 CHF
2007 EUR
2008 EUR
2005 EUR
1960 CHF
74700 UAH
127500 RUB
2005 EUR
2009 EUR
2009 EUR
2009 EUR
5130 BYN
39200 MDL
2040 USD
2620 CAD
41700 MXN
8770000 COP
269000 ARS
7950 PEN
6.181421342E+14 VEF
1852000 CLP
10740 BRL
311000 JMD
243000 HTG
2930 AUD
3250 NZD
2660000 KRW
273000 JPY
475000 PKR
2810 SGD
9060 MYR
22300000 UZS
20800 TJS
964000 KZT
13730 CNY
160800 INR
770 BHD
38800 EGP
1440 JOD
630 KWD
7400 QAR
7470 AED
7640 SAR
847000 NGN
34100 ZAR
243000 KES
7880000 UGX
4070000 CDF
8420000 MGA
877000 AOA
129700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | foldable LTPO P-OLED | 1b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 6200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 8.1 inches | 212.5 cm2 ( ~91.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 243 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ipx9 water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8845 snapdragon 8 generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x3.8 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.32 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 829 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 7 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | 71mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | dual-pixel phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 12mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 0.61µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 50w wireless | 5w reverse wireless | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 | display port 1.0.2 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is motorola razr fold waterproof?
ipx9 water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does motorola razr fold support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola razr fold?
6000 mAh
How much does motorola razr fold cost?
~2,000 EUR
What chipset powers motorola razr fold?
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
How much RAM does motorola razr fold have?
512GB GB



