🖥
Display size
6.9 "
Dynamic LTPO AMOLED 2X| 120Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840 (1.3GHz)
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 March 06
World price
930 GBP
1118 EUR
1110 EUR
1112 EUR
1110 EUR
10910 NOK
1111 EUR
11500 SEK
1120 EUR
1119 EUR
1080 CHF
1113 EUR
1118 EUR
1119 EUR
1080 CHF
41200 UAH
70400 RUB
1111 EUR
1115 EUR
1116 EUR
1114 EUR
2830 BYN
21700 MDL
1130 USD
1450 CAD
23000 MXN
4840000 COP
149000 ARS
4390 PEN
3.412144581E+14 VEF
1023000 CLP
5930 BRL
172000 JMD
134000 HTG
1620 AUD
1790 NZD
1470000 KRW
151000 JPY
263000 PKR
1550 SGD
5000 MYR
12300000 UZS
11500 TJS
533000 KZT
7580 CNY
88800 INR
430 BHD
21500 EGP
800 JOD
350 KWD
4090 QAR
4120 AED
4220 SAR
468000 NGN
18900 ZAR
134000 KES
4350000 UGX
2250000 CDF
4650000 MGA
484000 AOA
71600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( corning gorilla armor 2 ) | glass back ( gorilla glass victus 2 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Dynamic LTPO AMOLED 2x | 120hz | hdr10+ | 2600 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.9 inches | 115.9 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla armor 2 | mohs level 6 |
| Weight in gram | 214 g |
| SIM card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | violet color color gradations, blue color gradations, black, white, silver color gradations, pink color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-1-ad snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.74 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 ( 1.3ghz ) |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 7 major android upgrades | one ui 8.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.4 | 23mm ( wide ) | 1/1.3" | 0.6µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 10 megapixel| lens aperture2.4 | 67mm ( telephoto ) | 1/3.94" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.9 | 111mm ( periscope telephoto ) | 1/2.52" | 0.7µm | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture1.9 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/2.5" | 0.7µm | Dual Pixel phase detection autofocus | super steady Video mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | 23mm ( wide ) | 1/3.2" | 1.12µm | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 60w wired | pd3.0 | 75% in 30 min | 25w wireless ( qi2.2.0 ) | 4.5w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 | displayport 1.0.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is samsung galaxy s26 ultra waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does samsung galaxy s26 ultra support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy s26 ultra?
5000 mAh
How much does samsung galaxy s26 ultra cost?
~1,104 EUR
What chipset powers samsung galaxy s26 ultra?
Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does samsung galaxy s26 ultra have?
512GB GB



