🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 850 nits (HBM)
⚡
Chipset
Kirin 8000 (7 nm)
Mali-G610 MP4
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6620 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 April
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 850 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | aluminosilicate glass |
| Weight in gram | 212 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations, orange color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | kirin 8000 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz & 3x2.2 GHz & 4x1.84 GHz ) |
| GPU | mali-g610 mp4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | harmonyos 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6620 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 40w wired | 55% in 30 min | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | l2hc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is huawei enjoy 90m plus waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does huawei enjoy 90m plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of huawei enjoy 90m plus?
6620 mAh
How much does huawei enjoy 90m plus cost?
-
What chipset powers huawei enjoy 90m plus?
Kirin 8000 (7 nm)
How much RAM does huawei enjoy 90m plus have?
256GB GB



