🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 1B colors| HDR| 144Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7200 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 June 3
World price
470 GBP
560 EUR
560 EUR
565 EUR
566 EUR
5530 NOK
563 EUR
5900 SEK
565 EUR
567 EUR
550 CHF
563 EUR
566 EUR
561 EUR
550 CHF
20900 UAH
35700 RUB
562 EUR
568 EUR
564 EUR
567 EUR
1440 BYN
11000 MDL
570 USD
740 CAD
11700 MXN
2460000 COP
76000 ARS
2230 PEN
1.730797976E+14 VEF
519000 CLP
3010 BRL
87000 JMD
68000 HTG
820 AUD
910 NZD
750000 KRW
77000 JPY
133000 PKR
790 SGD
2540 MYR
6300000 UZS
5900 TJS
270000 KZT
3850 CNY
45100 INR
220 BHD
10900 EGP
410 JOD
180 KWD
2080 QAR
2090 AED
2140 SAR
238000 NGN
9600 ZAR
68000 KES
2210000 UGX
1140000 CDF
2360000 MGA
246000 AOA
36400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | hdr | 144hz |
| Display size | 6.59 inches | 106.1 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 207 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | starry sea, green color gradations, midsummer night |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.7 | 73mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 115˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | compass | proximity |
FAQ
Is vivo s60 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo s60 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s60?
7200 mAh
How much does vivo s60 cost?
~560 EUR
What chipset powers vivo s60?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does vivo s60 have?
512GB GB



