🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 1B colors| HDR| 144Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7500 (4 nm)
Mali-G625 MC
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7200 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 June 3
World price
310 GBP
379 EUR
377 EUR
370 EUR
379 EUR
3660 NOK
373 EUR
3900 SEK
378 EUR
374 EUR
370 CHF
373 EUR
370 EUR
373 EUR
370 CHF
13900 UAH
23600 RUB
372 EUR
374 EUR
373 EUR
378 EUR
950 BYN
7300 MDL
380 USD
490 CAD
7800 MXN
1630000 COP
50000 ARS
1470 PEN
1.143562949E+14 VEF
343000 CLP
1990 BRL
58000 JMD
45000 HTG
550 AUD
600 NZD
500000 KRW
51000 JPY
88000 PKR
520 SGD
1680 MYR
4200000 UZS
3900 TJS
179000 KZT
2540 CNY
29800 INR
150 BHD
7200 EGP
270 JOD
120 KWD
1370 QAR
1380 AED
1420 SAR
157000 NGN
6400 ZAR
45000 KES
1460000 UGX
760000 CDF
1560000 MGA
163000 AOA
24000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | hdr | 144hz |
| Display size | 6.59 inches | 106.1 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | starry sea, midsummer night, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7500 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz arm c1 pro & 4x2.0 GHz arm c1 nano ) |
| GPU | mali-g625 mc |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 110˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | compass | proximity |
FAQ
Is vivo s60 vitality waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo s60 vitality support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s60 vitality?
7200 mAh
How much does vivo s60 vitality cost?
~370 EUR
What chipset powers vivo s60 vitality?
Mediatek Dimensity 7500 (4 nm)
How much RAM does vivo s60 vitality have?
512GB GB



