🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz| 1250 nits (HBM
⚡
Chipset
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7200 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 May 29
World price
250 GBP
300 EUR
295 EUR
294 EUR
294 EUR
2870 NOK
300 EUR
3100 SEK
294 EUR
292 EUR
290 CHF
294 EUR
295 EUR
293 EUR
290 CHF
10900 UAH
18500 RUB
291 EUR
296 EUR
299 EUR
299 EUR
750 BYN
5700 MDL
300 USD
380 CAD
6100 MXN
1280000 COP
40000 ARS
1160 PEN
89630609500000 VEF
269000 CLP
1560 BRL
46000 JMD
36000 HTG
430 AUD
470 NZD
390000 KRW
40000 JPY
69000 PKR
410 SGD
1320 MYR
3300000 UZS
3100 TJS
140000 KZT
1990 CNY
23400 INR
120 BHD
5700 EGP
210 JOD
90 KWD
1080 QAR
1090 AED
1110 SAR
123000 NGN
5000 ZAR
36000 KES
1150000 UGX
590000 CDF
1230000 MGA
128000 AOA
18900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1250 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.75 inches | 111.4 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 219 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | gold, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm snapdragon 6s 4g generation 2 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.9 GHz cortex-a73 & 4x1.9 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.45 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo t5 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo t5 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of vivo t5?
7200 mAh
How much does vivo t5 cost?
~290 EUR
What chipset powers vivo t5?
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm)
How much RAM does vivo t5 have?
256GB GB



