🖥
Display size
8.0 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Spreadtrum SC7731G
Mali-400
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
3500 mAh
📅
Status
Available. Released 2018 April
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 8.0 inches | 185.6 cm2 ( ~72.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 330 g |
| SIM card | dual SIM ( Mini-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, gray, gold, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | spreadtrum sc7731g |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz cortex-a7 |
| GPU | mali-400 |
| Memory v1 | 16gb 1gb RAM |
| Operating System | android 6.0 ( marshmallow ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | 2 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3500 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 2.1.0 |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is plum optimax 11 waterproof?
No
Does plum optimax 11 support 5G?
GSM / HSPA
What is the battery capacity of plum optimax 11?
3500 mAh
How much does plum optimax 11 cost?
-
What chipset powers plum optimax 11?
Spreadtrum SC7731G
How much RAM does plum optimax 11 have?
16GB GB



