🖥
Display size
2.4 "
TFT| 256K colors
⚡
Chipset
Mediatek MT6737M (28 nm)
Mali-T720MP2
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
2000 mAh
📅
Status
Available. Released 2018 January
World price
100 GBP
122 EUR
120 EUR
125 EUR
121 EUR
1190 NOK
126 EUR
1300 SEK
127 EUR
125 EUR
120 CHF
130 EUR
129 EUR
127 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
121 EUR
129 EUR
130 EUR
129 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft | 256k colors |
|---|---|
| Display size | 2.4 inches | 17.8 cm2 ( ~24.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 256 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Mini-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 minutes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6737m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t720mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Operating System | android 6.0 ( marshmallow ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixelmp |
|---|
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is energizer hardcase h240s waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 minutes
Does energizer hardcase h240s support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of energizer hardcase h240s?
2000 mAh
How much does energizer hardcase h240s cost?
~120 EUR
What chipset powers energizer hardcase h240s?
Mediatek MT6737M (28 nm)
How much RAM does energizer hardcase h240s have?
8GB GB



