🖥
Display size
4.95 "
TFT
⚡
Chipset
Mediatek MT6580M (28 nm)
Mali-400 MP2
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2018 August
World price
80 GBP
100 EUR
95 EUR
100 EUR
90 EUR
890 NOK
91 EUR
1000 SEK
92 EUR
98 EUR
90 CHF
96 EUR
91 EUR
93 EUR
90 CHF
3400 UAH
5800 RUB
90 EUR
94 EUR
99 EUR
96 EUR
230 BYN
1800 MDL
100 USD
120 CAD
1900 MXN
400000 COP
13000 ARS
360 PEN
27816396100000 VEF
84000 CLP
490 BRL
14000 JMD
11000 HTG
140 AUD
150 NZD
120000 KRW
13000 JPY
22000 PKR
130 SGD
410 MYR
1100000 UZS
1000 TJS
44000 KZT
620 CNY
7300 INR
40 BHD
1800 EGP
70 JOD
30 KWD
340 QAR
340 AED
350 SAR
39000 NGN
1600 ZAR
11000 KES
360000 UGX
190000 CDF
380000 MGA
40000 AOA
5900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft |
|---|---|
| Display size | 4.95 inches | 63.2 cm2 ( ~69.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 139 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6580m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz cortex-a7 |
| GPU | mali-400 mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Operating System | android 8.0 ( oreo go ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| Auto focus -- 0.3 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel-- vga | depth sensor mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is energizer power max p490 waterproof?
No
Does energizer power max p490 support 5G?
GSM / HSPA
What is the battery capacity of energizer power max p490?
4000 mAh
How much does energizer power max p490 cost?
~90 EUR
What chipset powers energizer power max p490?
Mediatek MT6580M (28 nm)
How much RAM does energizer power max p490 have?
8GB GB



