🖥
Display size
6.6 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 3840
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
6520 mAh
45W wired | 6W reverse wired
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm)
Mali-G610 MC2
World price
430 GBP
511 EUR
515 EUR
519 EUR
520 EUR
5040 NOK
511 EUR
5300 SEK
518 EUR
520 EUR
500 CHF
512 EUR
518 EUR
516 EUR
500 CHF
19100 UAH
32500 RUB
520 EUR
516 EUR
510 EUR
513 EUR
1310 BYN
10000 MDL
520 USD
670 CAD
10700 MXN
2240000 COP
69000 ARS
2030 PEN
1.576262443E+14 VEF
473000 CLP
2740 BRL
80000 JMD
62000 HTG
750 AUD
830 NZD
680000 KRW
70000 JPY
122000 PKR
720 SGD
2310 MYR
5700000 UZS
5400 TJS
246000 KZT
3500 CNY
41000 INR
200 BHD
9900 EGP
370 JOD
160 KWD
1890 QAR
1910 AED
1950 SAR
216000 NGN
8700 ZAR
62000 KES
2010000 UGX
1040000 CDF
2150000 MGA
224000 AOA
33100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | amoled | 1b colors | 120hz | 3840hz pwm | 800 nits ( typ ) | 2000 nits ( hbm ) | 6500 nits ( peak ) |
| Display size | 6.6 inches |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~90.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 180 g |
| Water Resistance | ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets |
| Colors | velvet gray | desert gold | vital green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7100 elite ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc2 |
| Memory v1 | 512gb GB |
| Memory v2 | 512gb GB |
| Operating System | android 16 | magicos 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 mp |
|---|
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6520 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 6w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | compass | proximity ( ultrasonic ) |
FAQ
Is honor 600e waterproof?
honor 600e IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets)
Does honor 600e support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor 600e?
honor 600e 6520 mAh
How much does honor 600e cost?
~510 EUR
What chipset powers honor 600e?
Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm)
How much RAM does honor 600e have?
512GB GB