🖥
Display size
6.82 "
IPS LCD| 440 nits (typ)
⚡
Chipset
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 January 21
World price
90 GBP
112 EUR
118 EUR
114 EUR
120 EUR
1030 NOK
119 EUR
1100 SEK
117 EUR
115 EUR
110 CHF
118 EUR
113 EUR
114 EUR
110 CHF
3900 UAH
6700 RUB
116 EUR
119 EUR
112 EUR
114 EUR
270 BYN
2100 MDL
110 USD
140 CAD
2200 MXN
460000 COP
14000 ARS
420 PEN
32143391000000 VEF
97000 CLP
560 BRL
17000 JMD
13000 HTG
160 AUD
170 NZD
140000 KRW
15000 JPY
25000 PKR
150 SGD
470 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
51000 KZT
720 CNY
8400 INR
40 BHD
2100 EGP
80 JOD
40 KWD
390 QAR
390 AED
400 SAR
45000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
410000 UGX
220000 CDF
440000 MGA
46000 AOA
6800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 440 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.82 inches | 110.5 cm2 ( ~82.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 207 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, green color gradations, black color gradations, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 10 ( go edition ) | xos 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm | Auto focus -- qvga mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is infinix hot 10 play waterproof?
No
Does infinix hot 10 play support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of infinix hot 10 play?
6000 mAh
How much does infinix hot 10 play cost?
~104 EUR
What chipset powers infinix hot 10 play?
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does infinix hot 10 play have?
64GB GB



