🖥
Display size
6.52 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September
World price
70 GBP
87 EUR
86 EUR
89 EUR
86 EUR
760 NOK
84 EUR
800 SEK
89 EUR
88 EUR
80 CHF
85 EUR
83 EUR
81 EUR
80 CHF
2900 UAH
5000 RUB
88 EUR
83 EUR
82 EUR
85 EUR
200 BYN
1600 MDL
80 USD
100 CAD
1700 MXN
340000 COP
11000 ARS
310 PEN
23798472200000 VEF
72000 CLP
420 BRL
12000 JMD
10000 HTG
120 AUD
130 NZD
110000 KRW
11000 JPY
19000 PKR
110 SGD
350 MYR
900000 UZS
800 TJS
38000 KZT
530 CNY
6200 INR
30 BHD
1500 EGP
60 JOD
30 KWD
290 QAR
290 AED
300 SAR
33000 NGN
1400 ZAR
10000 KES
310000 UGX
160000 CDF
330000 MGA
34000 AOA
5000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.52 inches | 102.6 cm2 ( ~81.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 179 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | cyan color gradations, purple color gradations, grey color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6761 helio a22 ( 12 nm ) - 32/2 GB |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz cortex-a53 |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | xos 5.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| ( depth ) -- qvga ( low light sensor ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is infinix hot 8 waterproof?
No
Does infinix hot 8 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of infinix hot 8?
5000 mAh
How much does infinix hot 8 cost?
~77 EUR
What chipset powers infinix hot 8?
Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB
How much RAM does infinix hot 8 have?
64GB GB



