🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 900
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 13
World price
240 GBP
289 EUR
286 EUR
282 EUR
280 EUR
2770 NOK
282 EUR
3000 SEK
282 EUR
289 EUR
280 CHF
289 EUR
282 EUR
287 EUR
280 CHF
10500 UAH
17900 RUB
281 EUR
284 EUR
290 EUR
289 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1120 PEN
86539898800000 VEF
260000 CLP
1510 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
39000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1930 CNY
22600 INR
110 BHD
5500 EGP
210 JOD
90 KWD
1040 QAR
1050 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1110000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 900 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, white color gradations, racing |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-a78 & 3x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | xos 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.67" | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 -- 2 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 68w wired | pd3.0 | pps | 80% in 30 min ( advertised ) | bypass charging | 50w wireless | 50% in 30 min ( advertised ) | reverse wired | reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is infinix note 30 vip waterproof?
No
Does infinix note 30 vip support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of infinix note 30 vip?
5000 mAh
How much does infinix note 30 vip cost?
~280 EUR
What chipset powers infinix note 30 vip?
Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
How much RAM does infinix note 30 vip have?
256GB GB



