🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD| 144Hz| 900 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 April 21
World price
100 GBP
128 EUR
126 EUR
126 EUR
122 EUR
1190 NOK
124 EUR
1300 SEK
123 EUR
125 EUR
120 CHF
130 EUR
128 EUR
127 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
122 EUR
125 EUR
127 EUR
124 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 144hz | 900 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.8 inches | 113.0 cm2 ( ~87.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 212 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | silver color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 16 | realme ui 7.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | pd | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 100 lite waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does realme narzo 100 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 100 lite?
7000 mAh
How much does realme narzo 100 lite cost?
~120 EUR
What chipset powers realme narzo 100 lite?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does realme narzo 100 lite have?
128GB GB



