🖥
Display size
5.0 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6580M (28 nm)
Mali-400MP2
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
2000 mAh
📅
Status
discontinued
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 5.0 inches | 68.9 cm2 ( ~65.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch-resistant glass |
| Weight in gram | 163 g |
| SIM card | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6580m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz cortex-a7 |
| GPU | mali-400mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Operating System | android 7.0 ( nougat ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| Auto focus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer |
FAQ
Is verykool s5036 apollo waterproof?
No
Does verykool s5036 apollo support 5G?
GSM / HSPA
What is the battery capacity of verykool s5036 apollo?
2000 mAh
How much does verykool s5036 apollo cost?
-
What chipset powers verykool s5036 apollo?
Mediatek MT6580M (28 nm)
How much RAM does verykool s5036 apollo have?
8GB GB

