🖥
Display size
6.82 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 144Hz|
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
8000 mAh
100W wired| PPS| PD | Reverse wired | Bypass charging
⚡
Chipset
MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm)
Mali-G1 Ultra MC12
World price
410 GBP
484 EUR
481 EUR
482 EUR
490 EUR
4740 NOK
486 EUR
5000 SEK
490 EUR
485 EUR
470 CHF
481 EUR
489 EUR
489 EUR
470 CHF
18000 UAH
30600 RUB
486 EUR
482 EUR
490 EUR
489 EUR
1230 BYN
9500 MDL
490 USD
630 CAD
10000 MXN
2110000 COP
65000 ARS
1910 PEN
1.483541123E+14 VEF
445000 CLP
2580 BRL
75000 JMD
59000 HTG
710 AUD
780 NZD
640000 KRW
66000 JPY
114000 PKR
680 SGD
2180 MYR
5400000 UZS
5000 TJS
232000 KZT
3300 CNY
38600 INR
190 BHD
9400 EGP
350 JOD
150 KWD
1780 QAR
1790 AED
1840 SAR
204000 NGN
8200 ZAR
59000 KES
1900000 UGX
980000 CDF
2030000 MGA
211000 AOA
31200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back or glass-fiber reinforced plastic back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 144hz | 2592hz pwmillion| hdr10+ | 1800 Luminance units ( hbmillion) | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.82 inches |
| Display size | 6.82 inches | 113.0 cm2 ( ~90.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 216 g |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Colors | black | blue | watt per hourite |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9500 monster ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x4.21 GHz c1-ultra & 3x3.5 GHz c1-premium & 4x2.7 GHz c1-pro ) |
| GPU | mali-g1 ultra mc12 |
| Memory v1 | 512gb GB |
| Memory v2 | 512gb GB |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 mp |
|---|
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pps | pd | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo 15t waterproof?
vivo iqoo 15t IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min)
Does vivo iqoo 15t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo 15t?
vivo iqoo 15t 8000 mAh
How much does vivo iqoo 15t cost?
~480 EUR
What chipset powers vivo iqoo 15t?
MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm)
How much RAM does vivo iqoo 15t have?
512GB GB