🖥
Display size
6.63 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 720 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4200 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 September 10
World price
240 GBP
287 EUR
284 EUR
289 EUR
286 EUR
2770 NOK
283 EUR
3000 SEK
289 EUR
284 EUR
280 CHF
281 EUR
280 EUR
287 EUR
280 CHF
10500 UAH
17900 RUB
286 EUR
286 EUR
288 EUR
280 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1120 PEN
86539898800000 VEF
260000 CLP
1510 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
39000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1930 CNY
22600 INR
110 BHD
5500 EGP
210 JOD
90 KWD
1040 QAR
1050 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1110000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.63 inches | 106.1 cm2 ( ~84.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, green, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 720 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | emui 10.1 | No google play services |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized pop-up 16 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 40w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is huawei enjoy 20 plus 5g waterproof?
No
Does huawei enjoy 20 plus 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of huawei enjoy 20 plus 5g?
4200 mAh
How much does huawei enjoy 20 plus 5g cost?
~280 EUR
What chipset powers huawei enjoy 20 plus 5g?
Mediatek Dimensity 720 (7 nm)
How much RAM does huawei enjoy 20 plus 5g have?
128GB GB



