🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Unisoc T760 (6 nm)
Mali-G57
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 11
World price
90 GBP
116 EUR
117 EUR
118 EUR
116 EUR
1040 NOK
111 EUR
1100 SEK
120 EUR
113 EUR
110 CHF
113 EUR
118 EUR
110 EUR
110 CHF
4000 UAH
6700 RUB
120 EUR
116 EUR
120 EUR
114 EUR
270 BYN
2100 MDL
110 USD
140 CAD
2200 MXN
460000 COP
15000 ARS
420 PEN
32452462100000 VEF
98000 CLP
570 BRL
17000 JMD
13000 HTG
160 AUD
170 NZD
140000 KRW
15000 JPY
25000 PKR
150 SGD
480 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
51000 KZT
720 CNY
8500 INR
40 BHD
2100 EGP
80 JOD
40 KWD
390 QAR
400 AED
410 SAR
45000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
420000 UGX
220000 CDF
450000 MGA
47000 AOA
6900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz |
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~85.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | unisoc t760 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.2 GHz cortex-a76 & 3x cortex-a76 & 4x cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is hmd vibe waterproof?
No
Does hmd vibe support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of hmd vibe?
5000 mAh
How much does hmd vibe cost?
~105 EUR
What chipset powers hmd vibe?
Unisoc T760 (6 nm)
How much RAM does hmd vibe have?
128GB GB



