🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| 120Hz| 480 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October
World price
100 GBP
120 EUR
111 EUR
118 EUR
118 EUR
1090 NOK
114 EUR
1200 SEK
119 EUR
114 EUR
110 CHF
120 EUR
119 EUR
110 EUR
110 CHF
4200 UAH
7100 RUB
113 EUR
113 EUR
119 EUR
110 EUR
290 BYN
2200 MDL
120 USD
150 CAD
2300 MXN
490000 COP
15000 ARS
440 PEN
33997817400000 VEF
102000 CLP
590 BRL
18000 JMD
14000 HTG
170 AUD
180 NZD
150000 KRW
15000 JPY
27000 PKR
160 SGD
500 MYR
1300000 UZS
1200 TJS
54000 KZT
760 CNY
8900 INR
50 BHD
2200 EGP
80 JOD
40 KWD
410 QAR
410 AED
420 SAR
47000 NGN
1900 ZAR
14000 KES
440000 UGX
230000 CDF
470000 MGA
49000 AOA
7200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 480 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~84.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, green color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | xos 14.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is infinix hot 50 waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does infinix hot 50 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of infinix hot 50?
5000 mAh
How much does infinix hot 50 cost?
~110 EUR
What chipset powers infinix hot 50?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does infinix hot 50 have?
256GB GB



