🖥
Display size
6.82 "
IPS LCD| 440 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 03
World price
90 GBP
106 EUR
106 EUR
106 EUR
109 EUR
990 NOK
103 EUR
1100 SEK
104 EUR
105 EUR
100 CHF
109 EUR
108 EUR
108 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
108 EUR
108 EUR
105 EUR
110 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 440 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.82 inches | 112.3 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 64gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 3gb RAM |
| Operating System | android 12 ( go edition ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | Auto focus -- 0.3 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is infinix smart 6 plus (india) waterproof?
No
Does infinix smart 6 plus (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of infinix smart 6 plus (india)?
5000 mAh
How much does infinix smart 6 plus (india) cost?
~100 EUR
What chipset powers infinix smart 6 plus (india)?
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does infinix smart 6 plus (india) have?
64GB GB



