🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| 950
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8020 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) or eco leather back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | 950 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~90.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip53 dust protected and water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | green color gradations, gold color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8020 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | xos 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | ( wide ) | 1/1.67" | phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/2.76" | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 68w wired | 80% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is infinix zero 30 waterproof?
ip53 dust protected and water resistant
Does infinix zero 30 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of infinix zero 30?
5000 mAh
How much does infinix zero 30 cost?
-
What chipset powers infinix zero 30?
Mediatek Dimensity 8020 (6 nm)
How much RAM does infinix zero 30 have?
256GB GB



