🖥
Display size
10.1 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT8732 (28 nm) - 4G model
Mali-T760
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
discontinued
World price
150 GBP
186 EUR
189 EUR
187 EUR
189 EUR
1780 NOK
185 EUR
1900 SEK
189 EUR
184 EUR
180 CHF
180 EUR
185 EUR
189 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
184 EUR
188 EUR
187 EUR
186 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 10.1 inches | 312.3 cm2 ( ~73.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 509 g |
| SIM card | Micro-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt8732 ( 28 nm ) - 4g model |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.7 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t760 |
| Memory v1 | 16gb 2gb RAM |
| Operating System | android 4.4.4 ( kitkat ) | upgradable to 5.0 ( lollipop ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is lenovo tab 2 a10-70 waterproof?
No
Does lenovo tab 2 a10-70 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lenovo tab 2 a10-70?
7000 mAh
How much does lenovo tab 2 a10-70 cost?
~180 EUR
What chipset powers lenovo tab 2 a10-70?
Mediatek MT8732 (28 nm) - 4G model
How much RAM does lenovo tab 2 a10-70 have?
16GB GB



