🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 04
World price
230 GBP
278 EUR
273 EUR
278 EUR
274 EUR
2670 NOK
275 EUR
2900 SEK
270 EUR
275 EUR
270 CHF
276 EUR
271 EUR
278 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
270 EUR
270 EUR
271 EUR
279 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 900 Luminance units ( hbmillion) | 1100 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 177 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip65 dust/water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | ocean color color gradations, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.7 | 25mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd2.0 | qc3 | 100% in 48 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo f25 pro waterproof?
ip65 dust/water resistant
Does oppo f25 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo f25 pro?
5000 mAh
How much does oppo f25 pro cost?
~270 EUR
What chipset powers oppo f25 pro?
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
How much RAM does oppo f25 pro have?
256GB GB



