🖥
Display size
6.4 "
AMOLED| 430 nits (typ)| 600 ni
⚡
Chipset
Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm)
Mali-G57 MC3
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4310 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 14
World price
300 GBP
357 EUR
358 EUR
360 EUR
358 EUR
3460 NOK
352 EUR
3700 SEK
357 EUR
351 EUR
350 CHF
355 EUR
356 EUR
359 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
358 EUR
353 EUR
358 EUR
352 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 430 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hdmillion) | 800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.4 inches | 98.9 cm2 ( ~84.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, aurora color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6853 dimensity 800u ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc3 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 12 | coloros 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.7 | 25mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 24mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4310 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno6 z waterproof?
No
Does oppo reno6 z support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno6 z?
4310 mAh
How much does oppo reno6 z cost?
~350 EUR
What chipset powers oppo reno6 z?
Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm)
How much RAM does oppo reno6 z have?
256GB GB



