🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD| 144Hz| 600 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 April 07
World price
170 GBP
208 EUR
207 EUR
200 EUR
203 EUR
1980 NOK
207 EUR
2100 SEK
208 EUR
208 EUR
200 CHF
206 EUR
200 EUR
201 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
204 EUR
201 EUR
200 EUR
206 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 144hz | 600 Luminance units ( typ ) | 900 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.8 inches | 113.0 cm2 ( ~86.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass |
| Weight in gram | 224 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | purple color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 16 | realme ui 7.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45 wired ( pps ) | 13.5w pd | 6.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | proximity | light | e-compass | accelerometer |
FAQ
Is realme c100 waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does realme c100 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme c100?
7000 mAh
How much does realme c100 cost?
~200 EUR
What chipset powers realme c100?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does realme c100 have?
128GB GB



