🖥
Display size
6.82 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June
World price
100 GBP
120 EUR
120 EUR
129 EUR
129 EUR
1190 NOK
122 EUR
1300 SEK
130 EUR
129 EUR
120 CHF
130 EUR
130 EUR
121 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
128 EUR
122 EUR
124 EUR
127 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.82 inches | 104.8 cm2 ( ~76.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | grey color gradations, blue color gradations, mint color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 3gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 3gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| Auto focus -- 2 megapixel-- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | cdma / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.2 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is wiko power u20 waterproof?
No
Does wiko power u20 support 5G?
CDMA / HSPA / LTE
What is the battery capacity of wiko power u20?
6000 mAh
How much does wiko power u20 cost?
~120 EUR
What chipset powers wiko power u20?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does wiko power u20 have?
64GB GB



