🖥
Display size
6.2 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) - 32+2 GB
Mali-T880MP2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 March
World price
110 GBP
132 EUR
130 EUR
138 EUR
134 EUR
1290 NOK
134 EUR
1400 SEK
140 EUR
133 EUR
130 CHF
132 EUR
133 EUR
130 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
138 EUR
139 EUR
139 EUR
140 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.2 inches | 95.9 cm2 ( ~82.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 165 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, brown color gradations, red color gradations, cyan color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6757t helio p25 ( 16 nm ) - 32+2 GB |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a53 & 4x1.6 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | mali-t880mp2 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 32gb 3gb RAM | 64gb 6gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| Auto focus -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel-- 2 megapixel| depth sensor mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.2 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is infinix hot 7 pro waterproof?
No
Does infinix hot 7 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of infinix hot 7 pro?
4000 mAh
How much does infinix hot 7 pro cost?
~130 EUR
What chipset powers infinix hot 7 pro?
Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) - 32+2 GB
How much RAM does infinix hot 7 pro have?
64GB GB



