🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 560 nits (typ)
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
45W wired | 10W reverse wired | Bypass Charging
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm)
Mali-G615 MC2
World price
110 GBP
134 EUR
140 EUR
133 EUR
133 EUR
1290 NOK
137 EUR
1400 SEK
132 EUR
140 EUR
130 CHF
132 EUR
139 EUR
139 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
139 EUR
136 EUR
139 EUR
136 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 560 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 195.4 g |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Colors | titanium gray | enchanted purple | sea breeze green | sunset spice pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ultimate ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 256gb GB |
| Memory v2 | 256gb GB |
| Operating System | android 15 | up to 2 major android upgrades | xos 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 mp |
|---|
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 10w reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Sensors | Fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
FAQ
Is infinix note 50x waterproof?
infinix note 50x IP64 dust tight and water resistant (water splashes)
Does infinix note 50x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of infinix note 50x?
infinix note 50x 5500 mAh
How much does infinix note 50x cost?
~130 EUR
What chipset powers infinix note 50x?
Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm)
How much RAM does infinix note 50x have?
256GB GB