🖥
Display size
6.2 "
IPS LCD
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
4000 mAh
⚡
Chipset
Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) - 32+2 GB
Mali-T880MP2
World price
110 GBP
135 EUR
130 EUR
138 EUR
130 EUR
1290 NOK
139 EUR
1400 SEK
131 EUR
132 EUR
130 CHF
135 EUR
135 EUR
134 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
139 EUR
139 EUR
133 EUR
135 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.2 inches |
| Display size | 6.2 inches | 95.9 cm2 ( ~82.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 165 g |
| Water Resistance | No |
| Colors | midnight black | mocha brown | bordeaux red | aqua blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6757t helio p25 ( 16 nm ) - 32+2 GB |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a53 & 4x1.6 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | mali-t880mp2 |
| Memory v1 | 64gb GB |
| Memory v2 | 64gb GB |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 mp |
|---|
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Sensors | Fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is infinix hot 7 pro waterproof?
infinix hot 7 pro no
Does infinix hot 7 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of infinix hot 7 pro?
infinix hot 7 pro 4000 mAh
How much does infinix hot 7 pro cost?
~130 EUR
What chipset powers infinix hot 7 pro?
Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) - 32+2 GB
How much RAM does infinix hot 7 pro have?
64GB GB