🖥
Display size
6.82 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June
World price
130 GBP
156 EUR
160 EUR
151 EUR
158 EUR
1490 NOK
159 EUR
1600 SEK
151 EUR
159 EUR
150 CHF
155 EUR
152 EUR
156 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
155 EUR
153 EUR
153 EUR
151 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.82 inches | 110.5 cm2 ( ~80.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 214 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations, mint color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| Auto focus -- 2 megapixel-- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | cdma / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.2 | a2dp |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is wiko power u30 waterproof?
No
Does wiko power u30 support 5G?
CDMA / HSPA / LTE
What is the battery capacity of wiko power u30?
6000 mAh
How much does wiko power u30 cost?
~150 EUR
What chipset powers wiko power u30?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does wiko power u30 have?
128GB GB



